Vodní nádrže a jezera

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika území > Hydrologická charakteristika >

Vodní nádrže a jezera

Dle podkladů, a to jak původního povodňového plánu, tak i dle ÚAP ORP Česká Lípa (aktualizace 2020) je na území ve správě ORP Česká Lípa z dřívější doby vybudován větší počet vodních nádrží, z nichž převážná část je tvořena rybníky. Vodní díla byla postavena v minulých stoletích pro rybochovné účely a i pro snížení povodňového ohrožení. Na Robečském a Bobřím potoce a dále na Ploučnici nad městem Stráž pod Ralskem jsou vodní nádrže zapojeny do rybničních soustav.

Nejvýznamnější vodní nádrže v ORP jsou Máchovo jezero, Břehyňský rybník a Novozámecký rybník na Robečském potoce v jihovýchodní části území, dále Holanský rybník, Velká a Malá Nohavice a Dolanský rybník na Bobřím potoce mezi obcemi Kravaře a Zahrádky a dále rybníky Hamerský rybník a Stráž pod Ralskem na Ploučnici u města Stráž pod Ralskem. Dále následuje výčet malých vodních nádrží se zatopenou plochou větší než 5 ha a jejich základní vodohospodářská charakteristika jsou uvedeny v následujícím přehledu.

Máchovo jezero – průtočná nádrž na Robečském potoce, zemní hráz 9,4 m vysoká, délka v koruně 130 m, zatopená plocha 284 ha, stálý objem 5,459 mil. m3, celkový objem 6,312 mil. m3, délka vzdutí je 3,1 km, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 266,3 m n. m. Nádrž slouží k ochraně před velkými vodami a chovu ryb, významné rekreační využití – koupání, veslování, plachtění. Plocha povodí 97,31 km2, průměrný roční průtok 0,563 m3/s. Stavba z r. 1272, v r. 1972 generální oprava. Největší vodní nádrž v Libereckém kraji.

Novozámecký rybník – průtočná nádrž na Bobřím potoce, zemní hráz dlouhá v koruně 110 m. Zatopená plocha měří 128,3 ha, celkový objem 1,29 mil. m3, délka vzdutí 2,1 km, hladina vody na úrovni stálého nadržení má kótu 258,4 m n. m. Nádrž slouží pro chov ryb; národní přírodní rezervace (Ramsarský mokřad), kulturní památka. Rybník zbudován v r. 1479, oprava výpusti v r. 1997.

Břehyňský rybník – průtočná nádrž na Robečském potoce, zemní hráz dlouhá 140 m v koruně. Zatopená plocha 90,3 ha, celkový objem 1,29 mil. m3, kóta hladiny vody na úrovni stálého nadržení je 274,30 m, délka vzdutí 2,0 km. Chov ryb, národní přírodní rezervace (Ramsarský mokřad, biogenetická rezervace Rady Evropy). Stavba z r. 1287.

VD Stráž pod Ralskem (Horecký rybník) – průtočná nádrž na Ploučnici, zemní hráz 6 m vysoká, délka v koruně je 881 m. Zatopená plocha měří 73 ha, max. hloubka 4,15 m, stálý objem 0,455 mil. m3, celkový objem 1,778 mil. m3. Délka vzdutí 0,7 km, hladina vody na úrovni maximálního nadržení je 311,45 m n. m. Nádrž slouží k ochraně před velkými vodami a chovu ryb, v minulosti rekreační využití, v současnosti převážně jen vodní lyžování. Stavba z r. 1914, rekonstrukce v r. 1925 a 1997.

Hamerský rybník – průtočná nádrž na Ploučnici, zatopená plocha cca 50 ha, kóta hladiny vody na úrovni stálého nadržení je 313,7 m n. m., objem vody při této úrovni je 0,6 mil. m3. Rybník s tradičním rekreačním využitím, též rybochovný. V letech 1984–94 vypuštěn z důvodu hrozícího průvalu vod do hlubinného uranového dolu, pro zachování nejcennějších ekosystémů v přítokové části zbudována v r. 1988 záchranná hrázka. Po rekonstrukci postupná regenerace biotických složek přírody.

Dolanský rybník – průtočná malá vodní nádrž v rybniční soustavě na Bobřím potoce. Zatopená plocha je 44,0 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 268,4 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,47 mil. m3. Délka vzdutí je 1,7 km. Rybochovný rybník s volnou retenční kapacitou pro protipovodňovou ochranu.

Mlýnský rybník – obtoková malá vodní nádrž v rybniční soustavě na Bobřím potoce. Zatopená plocha je 12,6 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 268,4 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,11 mil. m3. Délka vzdutí je 0,6 km. Rybochovný rybník s volnou retenční kapacitou pro protipovodňovou ochranu.

Velká Nohavice – obtoková malá vodní nádrž v rybniční soustavě na Bobřím potoce. Zatopená plocha je 28,6 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 261,5 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,15 mil. m3. Délka vzdutí je 0,8 km. Rybochovný rybník s volnou retenční kapacitou pro protipovodňovou ochranu.

Malá Nohavice – obtoková malá vodní nádrž v rybniční soustavě na Bobřím potoce. Zatopená plocha je 18,4 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 259,6 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,07 mil. m3. Délka vzdutí je 0,9 km. Rybochovný rybník bez významnější retenční kapacity pro protipovodňovou ochranu.

Jílovka – obtoková malá vodní nádrž v rybniční soustavě na Bobřím potoce. Zatopená plocha je 11,0 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 257,2 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,13 mil. m3. Délka vzdutí je 0,6 km. Rybochovný rybník s volnou retenční kapacitou pro protipovodňovou ochranu.

Holanský rybník – průtočná malá vodní nádrž v rybniční soustavě na Bobřím potoce. Zatopená plocha je 25,0 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 259,6 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,23 mil. m3. Délka vzdutí je 1,3 km. Rybochovný rybník s volnou retenční kapacitou pro protipovodňovou ochranu.

Dalšími méně významnými malými vodními nádržemi v rybniční soustavě na Bobřím potoce je Koňský rybník se zatopenou plochou 8,5 ha, Bába, Kravský potok a Velká komora.

Držník – průtočná malá vodní nádrž na Hradčanském potoce. Zatopená plocha je 14,0 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 273,4 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,16 mil. m3. Délka vzdutí je 0,9 km. Volná retenční kapacita pro protipovodňovou ochranu je nízká.

Hradčanský rybník – průtočná malá vodní nádrž na Hradčanském potoce. Zatopená plocha je 10,3 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 272,0 m n. m. a objem vody při této kótě hladiny je 0,12 mil. m3. Délka vzdutí je 0,6 km. Volná retenční kapacita pro protipovodňovou ochranu je nízká.

Dalšími méně významnými nádržemi v rybniční soustavě na Hradčanském potoce jsou Strážovský rybník, Vavrouškův rybník a Černý rybník.

Novodvorské a Hvězdovské rybníky –  soustava Novodvorských a Hvězdovských rybníků, část na Svébořickém a část na Ploužnickém potoce se závěrným posledním Hvězdovským rybníkem ležícím na Ploužnickém potoce. Největší je Novodvorský rybník - průtočná malá vodní nádrž na Svébořickém potoce. Zatopená plocha je 15,6 ha, délka vzdutí je 1,3 km2, objem vody na úrovni stálého nadržení je 0,06 mil. m3. Rybník s volnou retenční kapacitou pro protipovodňovou ochranu.

Ploužnický rybník – průtočná malá vodní nádrž na Ploužnickém potoce. Zatopená plocha je 5,7 ha, objem vody na úrovni stálého nadržení je 0,06 mil. m3. Volná retenční kapacita pro protipovodňovou ochranu je nízká.

Heřmanický rybník – průtočná malá vodní nádrž na bezejmenném levostranném přítoku Ploučnice. Zatopená plocha je 17,0 ha, objem vody na úrovni stálého nadržení je 0,15 mil. m3. Rybník s volnou retenční kapacitou pro protipovodňovou ochranu.

Pivovarský rybník – obtoková malá vodní nádrž na Dobranovském potoce. Zatopená plocha je 10,0 ha, objem vody na úrovni stálého nadržení je 0,08 mil. m3. Rybník je využíván pro rybochovné účely a dále pro účel lokální protipovodňové ochrany.

Hrubý rybník – průtočná malá vodní nádrž na Růžovém potoce, pravostranném přítoku Panenského potoka. Zatopená plocha je 5,0 ha, objem vody je 0,05 mil. m3. Rybník je vytvořen pro rybochovné účely a dále pro účel lokální protipovodňové ochrany.

Poselský rybník – průtočná malá vodní nádrž na Robečském potoce, levostranném přítoku Ploučnice. Zatopená plocha je 13,0 ha, kóta hladiny na úrovni stálého nadržení je 273,8 m n. m. a objem vody v nádrži na této úrovni je 0,08 mil. m3. Rybník je využíván pro rybochovné účely. Dále má lokální protipovodňový význam.


Věcná část > Charakteristika území > Hydrologická charakteristika > Vodní nádrže a jezera

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro_nadrze.htm aktualizována: 11.11.2024, publikována: 11.11.2024