Obec jako příslušný povodňový orgán informuje své občany o hrozbě povodně a dalších předpovědích a výstrahách rozhlasem a zveřejněním informací na webu obce. V případě výpadku, či nemožnosti použití bude vyrozumění provedeno megafonem. V izolovaných lokalitách probíhá vyrozumění megafonem, mobilními telefony, nebo osobně.
Předpovědní povodňová služba informuje povodňové orgány, popřípadě další účastníky ochrany před povodněmi, o možnosti vzniku povodně a o dalším nebezpečném vývoji, o hydrometeorologických prvcích charakterizujících vznik a vývoj povodně, zejména o srážkách, vodních stavech a průtocích ve vybraných profilech. Službu zabezpečuje příslušná krajská pobočka ČHMÚ ve spolupráci s vodohospodářským dispečinkem správce povodí, Povodí Labe s.p.
Předpovědní povodňová služba ČHMÚ zahrnuje i výstražnou službu, která je začleněna do tzv. Systému integrované výstražné služby (SIVS). Ta je koncipována jednotně pro všechny druhy nebezpečných meteorologických a hydrologických jevů, tedy nejen pro povodně, ale také extrémní teploty, vítr, sněhové jevy a námraza, bouřky a dešťové srážky.
Zprávy a výstrahy ČHMÚ včetně on-line dat srážkoměrů a hlásných profilů lze sledovat na stránkách Hlásné a předpovědní povodňové služby. Stránky také obsahují Indikátor přívalových povodní (Flash Flood Guidance) – model definující dle odhadu nasycení území vodou potenciálně rizikové úhrny srážky za danou dobu – 1,3,6 hodin.
Aktuální hydrometeorologické informace a předpovědi předávají předpovědní pracoviště ČHMÚ také na VHD Povodí Labe, s.p. a koordinují s nimi vydávání hydrologických předpovědí pro předpovědní profily. V rámci monitoringu meteorologické a hydrologické situace je možno využívat následující internetové zdroje informací:
Srážkové radary okolních států:
Pro sumarizace údajů stavů, průtoků a srážek z jednotlivých povodí vytvořilo Ministerstvo zemědělství ČR stránky:
Aktuální stavy hlásných profilů rozhodných pro správní území
Aktuální stavy srážkoměrů
|