<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika ohrožených objektů a území > Povodňová ochrana města Liberce |
Jak již bylo uvedeno, území města Liberec je ohroženo nejen z Lužické Nisy, ale i z přítoků vějířovitě stékajících z okolních kopců (samozřejmě v menší míře).
Zároveň je nutné konstatovat, že město není proti velkým vodám od průtoku cca Q5–Q10 a větších v řadě úseků chráněno.
Předmětné území města nelze ovšem bez vynaložení značných investičních prostředků chránit ani v budoucnosti na vyšší hodnoty.
Při velké vodě z Lužické Nisy nelze kvůli konfiguraci povodí a krátkým doběhovým dobám počítat s velmi vzácným faktorem pro ochranu před povodněmi a to s časem. Lze kvalifikovaně odhadnout, že od příčin velké vody k prvnímu ohrožení města dojde za 10–16 hodin při průtoku cca Q5, k velkému ohrožení za 20–26 hodin při průtoku cca Q10 a větším.
Obecně je tedy proto nutné zejména dbát, aby současné inundační území zůstalo zachováno a nepřipustit jeho zastavění.
Povodňová ochrana města Liberce proti ohrožení z Lužické Nisy musí být v současné době směřována na včasnou hlásnou službu, která umožní evakuaci osob z ohrožených nemovitostí, odklizení látek škodlivých vodám, odplavitelných předmětů zhoršujících povodňovou situaci, ochranu majetku fyzických a právnických osob a včasné přerušení výroby v průmyslových objektech, ale zejména přednostně včasnou evakuaci ohrožených obyvatel obce s předností starých, případně nepohyblivých osob.
K ochraně před povodněmi bude Magistrát města Liberec používat zejména těchto složek:
•vlastní povodňovou komisi, povodňové hlídky zajišťované městskou policií;
•HZS Libereckého kraje územní odbor Liberec;
•vlastní (eventuelně nasmlouvané) správní a technické zázemí PK;
•další instituce ve smyslu příslušných právních předpisů.
Kontaktní údaje povodňových komisí a důležitých organizací jsou v samostatné kapitole.
stránka b_ohroz_obj_ochrana.htm aktualizována: 28.05.2022, publikována: 17.09.2024