<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Přirozená povodeň ovlivněná mimořádnými příčinami |
Při povodni by se mohly ukázat problémy ve dvou rovinách:
1.Záchyt spláví na mostech, a lávkách, nastoupání hladiny a možné přelití.
Kritickými objekty jsou zejména objekty na bezejmenných přítocích Šporky a Dobranovského potoka.
Zejména stržené křoviny, ploty a materiál mohou způsobit nápěch na mostu. Ucpáním mostního profilu by došlo k většímu vzdutí vody nad mostem a k výraznému zvětšení rozlivu do obytné zástavby. Dále lze předpokládat, že by došlo i k poškození komunikace.
2.Proudění po komunikacích v místech odvodňovacích struh a propustků při vzniku soustředěných odtoků ze svahů a zpevněných ploch ve městě. Zde bude důležitá součinnost všech občanů, aby se odtoky soustředily do odvodňovacího systému města a minimalizovalo se zasažení nemovitostí.
Zvláštním, ale velmi důležitým prvkem v hydraulickém systému na území města, ve vztahu k povodňovému ohrožení intravilánu je městská jednotná kanalizační síť. Při přívalových povodních, které mají původ ve srážkové činnosti na území města, dešťová kanalizace jednotlivých objektů může kapacitně selhávat a nestačí odvodnit svrchu zaplavená území. Může docházet k zahlcení a vzdutí jednotné kanalizace do objektů. Ochranu objektů proti tomuto jevu řeší individuálně každý vlastník nemovitosti na své náklady.
Přirozená povodeň na toku je lidským faktorem ovlivnitelná pouze malou měrou a to zejména manipulacemi na nádržích a dalších vodních dílech v povodí toků. Zde je nutná zejména koordinace manipulací výše v povodí na významných nádržích ve správě státních podniků povodí.
Ve městě je důležité včasné vyhrazení jezu u MVE v souladu se zpracovaným manipulačním řádem.
Poznámka:
Manipulace při povodňových stavech musí na základě hydrotechnických výpočtů řešit jednotlivé manipulační řády vodních děl. Ty jsou uloženy u provozovatele a vodoprávního úřadu MÚ Nový Bor.
Manipulační řád je soubor pravidel pro manipulaci a nakládání s vodou na vodních dílech.
Vyhláška Ministerstva zemědělství č. 216/2011 Sb. o náležitostech manipulačních řádů a provozních řádů vodních děl, definuje manipulační řád jako soubor zásad a pokynů pro manipulaci s vodou k jejímu účelnému a hospodárnému využití podle povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami a stavebního povolení k vodnímu dílu, ke snižování nepříznivých účinků povodní, sucha a ledových jevů, k ochraně a zlepšení jakosti vody, jakož i k zajištění bezpečnosti, stability a spolehlivosti vodního díla a soubor zásad, pokynů a dokumentace pro obsluhu a údržbu objektů a zařízení vodního díla.
O povinnosti vlastníka vodního díla mít zpracovaný a schválený manipulační řád rozhoduje vodoprávní úřad, na základě ustanovení § 59 odst. 3 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) ve znění pozdějších předpisů. Vlastník vodního díla je, dle § 59 odst. 1 vodního zákona, povinen dodržovat podmínky a povinnosti, za kterých bylo vodní dílo povoleno a uvedeno do provozu, zejména dodržovat provozní řád a schválený manipulační řád, neprodleně oznamovat vodoprávnímu úřadu změny mající vliv na obsah manipulačního řádu a předkládat vodoprávnímu úřadu ke schválení návrh na úpravu manipulačního řádu tak, aby byl v souladu s komplexním manipulačním řádem podle § 47 odst. 4 písm. g).
stránka b_druh_povoden_mimoradna.htm aktualizována: 20.11.2021, publikována: 17.09.2024