Organizační část > Činnost povodňové komise při SPA > Důležité stránky

1.SPA – stav bdělosti

Úvod  Předchozí  Další Tisk této stránky

(tento stav nastává – nevyhlašuje se)

Tento stav lze také přirovnat k ostražitosti, tedy ke stavu, kdy povodňová komise musí věnovat velkou pozornost  vývoji počasí a vodním stavům na vodních tocích a rybnících (například už mnoho dní prší, voda nebezpečně stoupá, situace se zhoršuje, informace v mediích o nebezpečí povodní, nepříznivá předpověď počasí).

1. stupeň povodňové aktivity (SPA) - nastává při zvýšení hladiny vody ve vodních tocích nad normální stav. Dosažení limitního stavu vodní hladiny v hlásném (hlásných) profilu (profilech) k zelené značce.

 

č.

Úkol - opatření

Plní - odpovídá

1.

Svolat část povodňové komise – posoudit vzniklou situaci. Navázat spojení s nadřízenou povodňovou komisí ORP Liberec, PK obce Oldřichov v Hájích a PK Mníšek - informovat se o povodňové situaci (vodní stavy a prognózu vývoje povodňových stavů). Informovat PK obce Chrastava o zjištěných povodňových informacích (pozor - povinnost informovat níže toku).

předseda PK a povodňová komise

2.

Zahájit činnost hlásné a hlídkové služby (Nová Víska, Brazílie, Růžek, Albrechtický potok) - průběžné sledování výšky vodní hladiny v potocích a na rybnících

 

(Poznámka – dochází ke stavu, kdy může dojít k ohrožení velkou vodou, ovšem také nemusí, velmi záleží na vývoji počasí, například delší dobu prší (rychlé odtávání sněhu) půda je již dešťovými srážkami nasycena a voda se dále nevsakuje (nebo půda je promrzlá), kanalizace na dešťovou vodu je přeplněna voda teče po komunikacích, atd.).

hlásná a hlídková služba určených oblastí správního území Nová Ves, navíc posílená určenými členy PK a SDH

3.

Sledovat informace hromadných sdělovacích prostředků o předpovědi počasí. Získávat informace od nadřízené PK ORP Liberec, správce toku (vodohospodářský dispečink Povodí Labe). Průběžně sledovat prognózu vývoje a stavu počasí pomocí Českého hydrometeorologického ústavu nebo získávat informace od pobočky ČHMÚ Hradec Králové nebo Ústí nad Labem (viz důležitá spojení).

povodňová komise

4.

Provést povodňovou prohlídku (závady, důraz na předměty v těsné blízkosti břehové hrany vodních toků - složené dříví, popelnice, auta, atd. nebezpečí zanesení průtočných profilů).

SDH + určené osoby PK

5.

Zjistit informace o manipulaci na VD Mlýnice.

PK

6.

Připravit nezbytný počet pracovníků s technikou do pohotovosti. Navázat spojení s právnickými osobami, které poskytují vyčleněnou techniku a materiál.

SDH + určené osoby v PK

7.

Vyčlenit dostatečné množství ochranných pomůcek pro práci ve vodě a v dešti, kontrola základních zdravotnických pomůcek.

SDH + PK

8.

Prověřit provozuschopnost výstroje, nářadí a materiálu nutného pro práci (provazy, bidla, háky atd.). Zprovoznit svítilny.

SDH + PK

9.

Doplnit PHM do vozidel a techniky, která by byla nasazena při povodni. Přezkoušet náhradní zdroje elektrické energie.

SDH + určené osoby

10.

Průběžně provádět zápisy do Povodňové knihy.

zapisovatelka


Soubor: c_spa_1.htm