Hydrografické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrografické poměry

Zájmové území se nachází na vodohospodářské mapě měřítka 1:50 000 list 03‑31 Mimoň. Hydrologické povodí 1‑14‑03‑002 Ploučnice – mezi oddělením a ústím Hamerské strouhy. Území je odvodňováno vodním tokem Ploučnice, která přitéká do správního území Hamru na Jezeře z města Osečná. V obci Chrastná se dělí na dvě ramena rozdělovacím objektem nad Chrastenským rybníkem. Vodní tok v původním korytě Ploučnice napájí Chrastenský rybník a pod jeho výpustí protéká obcí Břevniště a Útěchovice, kde se pod areálem DIAMO s.p. spojuje s odtokem z Hamerského jezera a napájí VD Stráž pod Ralskem.

Druhé rameno Ploučnice pod rozdělovacím objektem dále pokračuje uměle vybudovaným kanálem až k Hamerskému jezeru. Z různých dokumentací i dle interpretace zástupců města vyplývá rozpor v pojmenování obou ramen. Zatímco v obci je preferován název Hamerská strouha pro uměle vyhloubené koryto, které napájí Hamerské jezero, zástupci správce toku (Povodí Ohře, státní podnik) ve shodě s vodohospodářskými mapami uvádějí název Hamerská strouha pro původní koryto Ploučnice, protékající Břevništěm a Útěchovicemi. Pro účely digitálního povodňového plánu bylo nakonec využito terminologie databází POVIS, pro které jsou jedním z podkladů právě vodohospodářské mapy. Proto je v dPP nadále používán název Ploučnice pro rameno, které napájí Hamerské jezero.

Správa obou toků patří do působnosti podniku Povodí Ohře se sídlem v Chomutově, provoz Česká Lípa. Oblast kolem Hamerského jezera a kolem areálu podniku Diamo s.p. pokrývá pásmo hygienické ochrany vodních zdrojů.

V severní části řešeného území se nachází kromě několika drobných nádrží rybník Papírník (boční vodní dílo s užitím povrchových vod Hamerské strouhy), který plní především krajinářskou a vodohospodářskou funkci. V areálu podniku Diamo byla zřízena soustava na sebe navazujících technologických nádrží v místě původního rybníka Pustý. Na Ploučnici bylo již v 16. století vybudováno Hamerské jezero, které je dominantou obce. Na jižním přítoku do Hamerského jezera, pod hradem Děvín se nachází Děvínský rybník a na západní katastrální hranici zasahuje částečně do zájmového území i Černý rybník.

Severně od Hamru navrhuje územní plán vodní nádrž o rozloze téměř 5 ha, další rybníky jsou navrženy na Hamerské strouze jižně od Útěchovic, u lesa jižně od areálu hotelu Hutník a na louce severovýchodně od Útěchovic.

Další informace: Vodní toky
Vodní díla


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrografické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 15.04.2023, publikována: 17.09.2024