Hydrologická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část >

Hydrologická charakteristika

Páteřním tokem celého území je Robečský potok, někdy označovaný jako Okenský potok. Jedná se o levostranný přítok řeky Ploučnice. Patří k nejvýznamnějším tokům na povodí Ploučnice, odvodňuje soustavu Holanských rybníků a Máchovo jezero, parametry se jedná spíše o říčku. Svou erozní činností dal vzniknout národní přírodní památce Peklo. Místo jeho vzniku, tedy i jeho délka a název v různých částech toku jsou sporné.

Podle některých map je úsek mezi Máchovým jezerem a Novozámeckým rybníkem znám také jako Mlýnský potok. Podle jiných zdrojů potok pramení nad Břehyňským rybníkem, 500 m od Bílého kamene, tedy ještě před Máchovým jezerem v nadmořské výšce 277 m. Břehyňský rybník a Máchovo jezero (přesněji jeho tzv. Břehyňskou zátoku) spojuje Břehyňský potok (dříve známý také jako Rohlevka.

Druhý, delší přítok Máchova jezera, ústící do jeho tzv. Dokeské zátoky, tvoří rameno, jenž se v Doksech místně zve Dokský či Dokeský potok. Jeho nejzazší pramen však leží až jižně od obce Okna, kde se místně nazývá Okenský potok. Podle pravidel vymezení pramenné zdrojnice, podle současných online map (zejména vodohospodářské mapy ČR), a podle jiných důležitých vodohospodářských dokumentů, je právě toto rameno oficiálně považováno za počátek Robečského potoka, zatímco kratší břehyňské rameno je považováno jen za jeho přítok, jenž je celý až ke svému prameni evidován jako Břehyňský potok.


Věcná část > Hydrologická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka b_hydro.htm aktualizována: 29.03.2023, publikována: 17.09.2024