Zvláštní povodeň

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Zvláštní povodeň

Ve vztahu k ohroženému území obce byla již zvláštní povodeň zaznamenána, a to protržením Kněžického rybníka na Kněžickém potoce a Pivovarského a Markvartického rybníka přímo na Panenském potoce v Jablonném v Podještědí. Kněžický rybník není doposud obnoven. Markvartický rybník je po rekonstrukci a je znovu napuštěn. Opraven a napuštěn je i Pivovarský rybník.

Rizika přináší i rybníky ve Velkém Valtinově. Na Růžovém potoce, který se na hranici správního území Brniště vlévá do Panenského potoka, se nachází kaskáda rybníků, která by mohla způsobit zvláštní povodeň s dopadem v Brništi – Smolný rybník, Labutí rybník, Bezejmenný rybník pod Labutím rybníkem, Hrubý rybník a další malé rybníky.

Na vlastním území obce Brniště jsou dvě vodní díla, která pro obec představují nebezpečí zvláštní povodně – Brnišťský rybník a rybník Vratislav.

S ohledem na zkušenosti z minulosti a současný charakter a velikost nádrží v povodí Panenského potoka nad Brništěm nelze i v současné době možnost vzniku zvláštní povodně rozhodně vyloučit.

 

Technickému stavu malých vodních nádrží je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

 

Zvláštní povodeň je způsobena umělými vlivy, tj. situacemi, jež mohou nastat při stavbě nebo provozu vodohospodářských děl, která vzdouvají nebo mohou vzdouvat vodu zejména při:

narušení vzdouvacího tělesa vodního díla (zvláštní povodeň typu 1= ZPV 1),

poruše hradících konstrukcí a uzávěrů výpustných zařízení vodních děl (označená jako ZPV 2),

nouzovém řešení kritických situací z hlediska bezpečnosti vodního díla (označená jako ZPV 3).
 

Vlastníci (uživatelé) nebo správci vodohospodářských děl jsou povinni zajišťovat na těchto vodních dílech odborný technickobezpečnostní dohled, jehož účelem je průběžné zjišťování technického stavu díla z hlediska jeho stability, bezpečnosti, možných příčin poruch a navrhování opatření k nápravě. Pro účely technickobezpečnostního dohledu jsou vodohospodářská vodní díla zařazena do I. až IV. kategorie podle rizika ohrožení lidských životů, možných škod na majetku v přilehlém území a ztrát z omezení funkcí a užitků ve veřejném zájmu. U vodních děl zařazených do I. až III. kategorie je povinen jejich vlastník, popřípadě stavebník zajistit technickobezpečnostní dohled prostřednictvím pověřené osoby a účastnit se jeho provádění v rozsahu stanoveném vyhláškou Ministerstva zemědělství. U vodních děl III. kategorie může technickobezpečnostní dohled provádět vlastník nebo stavebník sám, pokud je pověřenou osobou. U vodních děl IV. kategorie může technickobezpečnostní dohled provádět vlastník, případně stavebník sám.

Z hlediska možnosti vzniku a průběhu zvláštních povodní mají největší význam vodní díla zařazená do I. až III. kategorie. Takovéto dílo ve správním území Brniště, ani v povodí dotčených toků, neleží.

Ve správním území a nad ním leží jen nádrže IV. kategorie TBD.

Metodický pokyn k technickobezpečnostnímu dohledu na nádržích IV. kategorie je uveden v příloze plánu.


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň

   | tisk | nahoru |

stránka b_povoden_zvlastni.htm aktualizována: 07.05.2023, publikována: 21.10.2024