Činnost PK při SPA

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Organizační část >

Činnost PK při SPA

1. SPA – STAV BDĚLOSTI

Stav bdělosti je dosažen při převzetí varovné informace o reálné hrozbě povodňové situace nebo předpovědi extrémního hydrometeorologického jevu případně při dosažení prvních povodňových stupňů na některém z hlásných profilů.

S nastalým prvního stupně musí být obeznámeni všichni členové pracovní skupiny povodňové komise (starosta, místostarosta, pracovník KŘ, tajemník, velitel městské policie). Městská policie zahajuje hlídkovou službu a podává pravidelné hlášení stavu vodních toků.

Velitel městské policie informuje strážníky o vzniklé situaci a pověří je sledováním výše hladiny a intervalem podávání zpráv o výšce hladiny.

Pracovník KŘ – umístí na webové stránky města výstražnou informaci a případná další upozornění. Sleduje meteorologický vývoj na internetových stránkách ČHMÚ, v.v.i., Povodí Labe, státní podnik, Povodňový portál Libereckého kraje, předpovědi počasí na webových stránkách, stavy hlásných profilů – varovné systémy a další možné přístupovéné adresy. Zapisuje do povodňové knihy, informuje obce ORP a sousední a níže ležící obce a ORP o dosažení 1. SPA a to e-mailem, nebo telefonicky (i SMS zprávou). Informuje i okolníobce s rozšířenou působností.

Starosta, místostarosta a tajemník jsou připraveni řešit nastalé situace. Starosta přijímá hlášení od městské policie, starostů nebo povodňových komisí sousedních a výše ležících obcí, krizového pracovníka městského úřadu a předává je ostatním. Všichni se připravují na možné dosažení 2. SPA.

Činnost obcí

Nastupuje hlídková služba a sleduje stav na tocích a na rozhodném nebo pomocném vodočtu.

Zahajuje činnost hlásná služba, navazuje spojení s povodňovými orgány obcí na toku a ORP, informuje občany.

Je prověřena dostupnost prostředků k zabezpečovacím pracím (pytle, písek, plničky, personální kapacity).

Je provedena prohlídka v terénu. Zjištěné závady ohrožující průchod větších vod jsou bezodkladně odstraněny.

 

2. SPA – STAV POHOTOVOSTI

Při dosažení mezních hodnot 2. SPA tajemník povodňové komise informuje starostu a po dohodě je svolána povodňová komise ORP Železný Brod (dbf). Povodňová komise ORP pak zahajuje v základním rozsahu svou činnost.

Stav pohotovosti vyhlásí PK ORP při překročení druhého povodňového stupně na více jak 2 hlásných profilech ve správním obvodě obce s rozšířenou působností a stoupající tendenci stavů a průtoků, kdy nastane nutnost koordinace prací povodňovou komisí ORP.

Svolání komise zajistí Městská policie – telefonickou spojkou, nebo vozidlem.

Hrozí-li nebezpečí z prodlení, může předseda povodňové komise učinit neodkladná opatření bez svolané povodňové komise.

Časový limit pro přítomnost členů povodňové komise, nebo jimi pověřených zastupujících zaměstnanců na určeném pracovišti komise je 60 minut od vydání pokynu ke svolání zasedání povodňové komise.

Při vzestupné tendenci

Sekretariát provádí hlášení městského rozhlasu a zajišťuje obsluhu pevné telefonní linky - 483 333 911.

Je prováděna komunikace s obcemi ORP Železný Brod a dle situace s okolními ORP Tanvald (dbf), ORP Semily (dbf), ORP Turnov (dbf), ORP Jablonec nad Nisou (dbf).

Informatik vkládá na internetové stránky města aktuální stavy a případné další opatření.

Vodohospodář OŽP a pracovník odboru dopravy provádějí hlásnou a hlídkovou službu a informují o průběhu povodňovou komisi. Řeší případné zácpy a nápěchy na řece, které by mohli negativně ovlivnit chod povodně. Pracovník odboru dopravy řeší případné uzavírky komunikací.

Vedoucí technických služeb informuje své pracovníky o nastalé situaci a připravuje se na případná opatření, která budou nutná provést, má na starosti vytvoření provizorních hrází z povodňových pytlů plněných pískem a provizorních náspů.

Vedoucí bytového podniku dodá seznamy osob v bytech, které jsou ohroženy povodní a na základě kterých městská policie společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů obcí připravuje obyvatele na případnou evakuaci. Postará se o zabezpečení bytového podniku (leží v záplavové zóně) aby případné škody byly co nejmenší.

Starosta a místostarosta koordinují činnost všech členů povodňové komise a na základě informací od členů řeší další nastalé problémy. Starosta vyrozumí ředitele základních škol a domluví se s nimi na přípravě evakuačních míst v tělocvičnách základních škol a na způsobu případného stravování.

Pracovník krizového řízení vyrozumí velitele jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Bzí, Horská Kamenice, Hrubá Horka, Jirkov, Těpeře, Železný Brod a domluví se s nimi na svolání jednotek a případné evakuaci a pomoci při průběhu povodně.

Pracovník krizového řízení vyrozumí SMS zprávou všechny firmy nacházející se v záplavové oblasti o stavu a průběhu povodně, případně sekretariát telefonicky tyto firmy obvolá.

Při sestupné, nebo trvalé tendenci

Zasedá pouze pracovní skupina povodňové komise případně i ve zmenšeném počtu.

Provádí činnosti jako při 1. SPA dle doporučení starosty.
 

Činnost obcí

Je svolána obecní povodňová komise a vyhlášen 2. SPA. Komise řídí a koordinuje zabezpečovací práce.

Organizují a zabezpečují hlásnou povodňovou službu. PK obce informuje ohrožené obyvatelstvo, místní SDH a povodňové komise sousedních a níže ležících obcí o vývoji hydrologické situace.

Probíhá komunikace s MÚ Železný Brod (PK ORP).

Probíhají zabezpečovací práce a jsou připraveny prostory pro evakuaci.

Probíhají evidenční a dokumentační práce.

 

3. SPA – STAV OHROŽENÍ

Stav ohrožení vyhlásí předseda povodňové komise při překročení třetího stupně povodňové aktivity na více hlásných profilech ve správním obvodě obce s rozšířenou působností a stoupající tendenci stavů a průtoků.

Probíhá komunikace se sousedními ORP a obcemi jako při 2. SPA. PK ORP Železný Brod (dbf) spolupracuje s povodňovými orgány obcí při zajišťování hygienické a zdravotnické péče, organizují náhradní zásobování, dopravu a další.

PK organizuje a koordinuje uvolňování průtočných profilů pod jednotlivými mosty v obcích, aby nedošlo k ještě větším škodám.

Kontroluje činnost povodňových komisí jednotlivých obcí, včetně kontroly evakuace jednotlivých ohrožených objektů.

V případě, že některá obec zcela evidentně nezvládá činnost při ochraně před povodní, převezme řízení ochrany sama PK ORP. Tuto skutečnost zapíše do povodňové knihy s časem převzetí pravomocí. Totéž provede, pokud o toto některá obec požádá.

V případě potřeby si vyžádá PK ORP spolupráci (nasazení sil) HZS Libereckého kraje, lékařskou pomoc (zejména šokové stavy), případně i pomoc psychologa v centrálních místech nouzového ubytování.

PK ORP řídí a koordinuje přísun sil a prostředků do ohrožených obcí (písek, pytle, nakladače apod.).

Ve spolupráci s PČR a KSÚS LK navrhuje nutná dopravní opatření (objížďky, uzavírky).
 

Povodňová komise uváží nutnost vydání zvukového signálu „všeobecná výstraha“.

Ve spolupráci s operačním střediskem hasičského záchranného sboru (OPIS HZS), Policií ČR a zdravotníky řeší naléhavé situace, evakuuje občany z ohrožených míst a zajišťuje nouzové přežití, lékařské ošetření, přístřeší a stravu.

V kritických situacích přes OPIS HZS vyžaduje povolání příslušníků HZS sousedních, povodní nezasažených obcí.

aktivuje další pomocné složky integrovaného záchranného systému - svolává bezpečnostní radu obce, případně stálou pracovní skupinu krizového štábu

 

Vznik krizového stavu při povodni

Dle § 77 odst. (9) Zákona o vodách 254/2001 Sb. – Pokud dojde v průběhu či v důsledku povodně k vyhlášení krizového stavu podle zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů přejímá řízení ochrany před povodněmi krizový štáb města, který se tímto stane příslušným povodňovým orgánem. Musí být sirénami vydán zvukový signál „všeobecná výstraha“.

Složení a kontakty na Krizový štáb ORP Železný Brod

Činnost obcí

Povodňové komise obcí vyhlásí 3. SPA. Organizují a řídí zabezpečovací a záchranné práce.

Organizují a zabezpečují hlásnou povodňovou službu. Informují ohrožené obyvatelstvo, místní SDH a povodňové komise sousedních obcí a obcí ležících níže na toku o vývoji hydrologické situace.

Zabezpečují evakuaci. V případě nařízené evakuace je ve spolupráci s IZS aktivováno přijímací středisko a místa nouzového ubytování a stravování.

Probíhá monitoring stavu ohrožení inženýrských sítí (elektřina, plyn, voda, telekomunikace).

Probíhá komunikace s MÚ Železný Brod (PK ORP).

Probíhají evidenční a dokumentační práce.

 


Organizační část > Činnost PK při SPA

   | tisk | nahoru |

stránka c_org_cinnost_spa.htm aktualizována: 04.05.2024, publikována: 17.09.2024